You are here: home/technique/Panoral 45 Tilt – Shift Adapter persian
language
language

آداپتور Tilt – Shift برای دوربین Panoral 45

مقدمه

هنگامی که صحبت از دوربین لارج فرمت می‌شود، یک خصوصیت انکارناپذیر آن قابلیت Tilt-shift است. این قابلیت با نوع کاربرد این دوربین‌ها، برای سوژه‌های مختلف، قابل تغییر است. مدل طراحی شده توسط تولید کننده‌های دوربین لارج فرمت به گونه‌ایست که این قابلیت برای طیف وسیعی از سوژه‌ها بکار می‌رود.

دوربین Panoral 45 ver II مدل جدید Panoral 45 هست. تمام بخش های دوربین از آلیاژ آلومینیوم 6061 T6 و بوسیله دستگاه CNC ساخته شده است. تمام قطعات آلومینیومی آندایز به رنگی مشکی و بقیه قطعات آبکاری مس-نیکل- کروم شده است. آداپتور Tilt-Shift جدید از امکانات جدید این دوربین هست. اطلاعات بیشتر

panoral 45 ver II front view
ALVANDI Panoral 45 Ver – II technical camera front view

میزان تنظیمات Tilt-shift در دوربین‌های مدرن، در اکثر موارد بیش از مقدار مورد نیاز است. این مسئله موجب تبلیغات وسیع تولید کننده‌ها می‌شود. در حالی که این موضوع بر حجم و وزن دوربین خواهد افزود. و عکاس ناچار است حجم و وزن زیاد دوربین را بدلیل نوع طراحی عمومی تحمل کند.

Panoral 45 tilt-shift adapter-catia software,تصویری از آداپتور تیلت-شیفت دوربین panoral 45 با استفاده از نرم افزار کتیا
Panoral 45 technical camera Tilt – Shift adapter – Catia software
panoral 45 shift adapter,آداپتور شیفت دوربین panoral 45
Panoral 45 technical camera with Shift adapter

آداپتور Tilt-shift برای دوربین تکنیکال Panoral 45

همانطور که در صفحه اینترنتی دوربین Panoral 45 توضیح داده شد، این دستگاه یک دوربین لارج فرمت (مولتی فرمت) Technical Handy می‌باشد. این دوربین برای کاربرد عکاسی منظره طراحی شده است. و در این راستا من قابلیت‌های بسیاری برای آن در نظر گرفته‌ام. یکی از آن موارد، داشتن خصوصیت ماژولار است.

دوربین Panoral 45 همچنین به عنوان یک دوربین سوپر واید هم کاربرد دارد. ایده اصلی من از طراحی و ساخت این دوربین همین مورد آخر بود. همانطور که قبلا گفته بودم، یک دوربین سوپر واید به دلیل استفاده از یک لنز واید، نیازی به Tilt ( زاویه‌دار شدن صفحه نگه‌دارنده لنز، نسبت به سطح فیلم) ندارد، اما از آنجا که باید قابلیت‌های دوربین را افزایش می‌دادم، به فکر طراحی این آداپتور افتادم.

panoral 45 with tilt-shift adapter,آداپتور تیلت-شیفت دوربین panoral 45
Panoral 45 technical camera with Tilt – Shift adapter

در طراحی سابق دوربین Panoral 45، قطعه‌ای به نام lens shift وجود داشت. این قطعه یک واسطه بود بین لنز و بدنه دوربین که قابلیت Shift را در دو جهت عمودی (Vertical shift) و یا افقی (Lateral shift) به دوربین میداد. این قطعه کاملا مستقل بوده و قابلیت اتصال به بدنه و لنز را داشت.

آداپتور Tilt – shift دقیقا جایگزین lens shift شده است. بنابراین امکان Tilt و Shift همزمان و به طور مستقل امکان‌پذیر گردیده است.

The video show of Panoral 45 camera with TiltShift adapter

چه مقدار Tilt برای عکسبرداری منظره کافی است؟

البته این سوال بسیار عمومی است. زیرا مقدار Tilt به پارامترهای مختلفی بستگی دارد. از مهم‌ترین این پارامترها فاصله کانونی لنز و فرمت دوربین است.

یکی از مواردی که من برای طراحی در نظر گرفتم، این نکته بود که بتوانم از این طرح برای دوربین Panoral 57 هم استفاده کنم. و ذکر این نکته ضروری است که دوربین Panoral 57 دارای فرمتی بزرگتر بوده و بنابراین در عمل نیاز به Tilt بیشتری دارد.

معمولا لنز‌های با فاصله کانونی بیشتر نیاز به میزان Tilt بیشتری دارند. بلندترین فاصله کانونی لنزهای من، که برای دوربین‌های Panoral 45 و Panoral 57 استفاده می‌کنم لنز Schneider Symmar-S 210/5.6 است. بنابراین طراحی باید بر اساس این لنز در نظر گرفته می‌شد.

با توجه به این که این دوربین کاربرد عکس‌برداری منظره دارد، بنابراین سوژه‌های مسطح را برای اندازه گیری میزان Tilt در نظر گرفتم. البته من می‌بایست محدودیت‌های دوربین، از نظر ابعاد را نیز مد نظر قرار می‌دادم.

در ابتدا یک نمونه اولیه ساختم تا مقدار دقیق Tilt را اندازه‌گیری کنم. پس از آزمون‌های مختلف و انتخاب سوژه‌های متنوع، مقدار 8+ درجه را برای لنز 210 میلی‌متر اندازه‌گیری کردم. باید توجه کرد که این مقدار برای لنز 210 میلیمتر برای کاربرد عکسبرداری منظره با فوکوس بینهایت کافی می‌باشد. اما در صورت استفاده برای مقاصد دیگر ممکن است مناسب نباشد.

چه مقدار Shift برای عکسبرداری منظره کافی است؟

در خیلی از سوژه‌های عکس‌برداری منظره البته Shift ممکن است استفاده نشود. معمولا برای تصحیح پرسپکتیو سوژه‌های معماری از Shift استفاده می‌گردد. اما هنگامی که حرکت ‌ Tilt را انجام می‌دهیم، استفاده از Shift تقریبا انکار‌ناپذیر است.

چرا باید همزمان حرکات Tilt و Shift را با هم بکار ببریم؟

نورهای خروجی از همه لنزها، همواره یک مخروط نوری را تشکیل می‌دهند. و کادر کامل فیلم در سطح قاعده این مخروط نوری قرار خواهد گرفت.

Panoral 45 and cone of light,مخروط نوری لنز لارج فرمت دوربین panoral 45
Panoral 45 camera and lens image circle – catia software

در دوربین‌های 35 میلی‌متری یا مدیوم فرمت، قطر قاعده این مخروط نوری اندکی بزرگتر از کادر فیلم است. اما در دوربین لارج فرمت با قابلیت حرکات Tilt – Shift، قطر قاعده مخروط نوری، باید سطحی بسیار بزرگتر از کادر فیلم مورد استفاده را پوشش دهد.

قطر دایره قاعده این مخروط نوری فرضی، در صنعت اپتیک، به عنوان قطر دایره تصویر نام‌گذاری شده است.

یادآوری: همان‌طور که می‌دانیم در همه لنزها شدت روشنایی در مرکز تصویر، بیشتر از حاشیه آنها می‌باشد. این مسئله در لنزهای واید انگل لارج فرمت شدت بیشتری دارد. بطوری که شرکت‌های تولید کننده لنزهای لارج فرمت، فیلترهای مخصوصی بنام Center Filter، به طور اختصاصی برای هر لنز تولید کرده‌اند. این فیلترها دارای حداکثر تیرگی رنگ خاکستری خنثی در مرکز تصویر بوده و مقدار تیرگی از مرکز به سمت کناره قطر آنها، با یک الگوی منظم، که متناسب با آن لنز خاص است، کاسته می‌شود.

در دوربین لارج فرمت باید همواره سعی شود علاوه بر حرکات دوربین، مرکز نوری را منطبق با مرکز کادر فیلم قرار داد. این مسئله به چند دلیل باید صورت بگیرد.

اول اینکه ممکن است لنز مورد استفاده قطر دایره تصویر اندکی بزرگتر از کادر فیلم داشته باشد. و به همین دلیل به هنگام Tilt، کادر فیلم از سطح مخروط نوری خارج شده و بدین ترتیب موجب سایه افکنی (Cut off) حاشیه تصویر خواهد شد. بنابراین باید به کمک حرکت Shift، کادر فیلم در قطر دایره تصویر لنز قرار گیرد.

دلیل دوم برای انجام دادن حرکت Shift جلوگیری از کاهش نور در حاشیه تصویر به دلیل Vignetting است. که به هنگام استفاده از حرکت Tilt ممکن است بوجود آید.

با توجه به کاربرد دوربین برای عکسبرداری منظره و محدودیت‌های موجود، حداکثر به مقدار 15± میلیمتر Shift برای این آداپتور بدست آمد. که البته این قابلیت میتواند بصورت عمودی Vertical shift یا افقی Lateral shift باشد.

این نکته را باید یادآوری کرد که آداپتور فوق، قابلیت اتصال به بدنه دوربین را در تمام جهات دارد. بنابراین حرکت Tilt – Shift در تمام جهات امکان‌پذیر است.

panoral 45 tilt-shift adapter-shift movement,نمایش حرکت شیفت در دوربین panoral 45
Panoral 45 Tilt – Shift adapter – Shift movement
panoral 45 tilt-shift adapter-tilt movement,نمایش حرکت تیلت در دوربین panoral 45
Panoral 45 Tilt – Shift adapter – Tilt movement
panoral 45 tilt-shift adapter-tilt movement another view,نمایی دیگر از حرکت تیلت دوربین panoral 45
Panoral 45 Tilt – Shift adapter – Tilt movement another view
panoral 45 tilt-shift adapter rotation,جابجایی آداپتور تیلت-شیفت در دوربین panoral 45
Panoral 45 Tilt – Shift adapter rotation

مشخصات فنی

سیستم : آداپتور Tilt – Shift

دوربین مورد استفاده: Panoral 45 handy large format technical camera

Shift: مقدار 15± م م به بالا – پایین یا 15± م م به چپ – راست

Tilt: مقدار 8+ درجه در تمام جهات

لنز مورد استفاده: لنز لارج فرمت از 24 تا 210 م م (لنزهای 47، 65، 75، 90، 150، 210 م م برای آن طراحی شده است)

جنس: آلومینیوم آلیاژی 7075

پوشش: Anodizing

رنگ: مشکی ضد انعکاس

ابعاد خارجی: Width 165mm, Height 165mm, Depth: 32mm

وزن: 250 گرم

go to Top